bird

Uncategorised

Καλώς ήρθατε!

Σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο

του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ιεράπετρας (Γρα - Λυγιά)

Καλή πλοήγηση!

Ευχές

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δ.Σ. Ιεράπετρας,

σας εύχεται ολόψυχα καλό Πάσχα!!

Το φως της Ανάστασης να γεμίσει τις καρδιές όλων με αγάπη,

ελπίδα και αισιοδοξία για ένα καλύτερο αύριο!

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου ξεκινάει και για τους μαθητές η φετινή σχολική χρονιά.

Οι μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ θα έρθουν στο σχολείο στις 10.30΄πμ.

Οι μαθητές των τάξεων  Β΄, Γ΄ και Ε΄ θα μπουν από τη νότια βοηθητική είσοδο (δυτικά στον παραλιακό δρόμο) και των τάξεων Δ΄ και ΣΤ΄ από την κύρια είσοδο  (από τον πεζόδρομο) φορώντας όλοι τις μάσκες  και τις  τσάντες  τους γιατί θα παραλάβουν τα βιβλία τους και κάποια έγγραφα (που έχουν ήδη τοποθετηθεί στο θρανίο κάθε μαθητή).

Δεν θα επιτραπεί η είσοδος σε γονείς/κηδεμόνες.

Επίσης δεν θα επιτραπεί η είσοδος σε μαθητές που δεν θα φοράνε μάσκα.

Κατ΄εξαίρεση οι μαθητές της Α΄  τάξης θα έρθουν με τη συνοδεία των γονέων/κηδεμόνων τους στις 11.00΄ από την κύρια είσοδο (από τον πεζόδρομο) σε συγκεκριμένο σημείο του προαύλιου χώρου και θα αποχωρήσουν με το τέλος του Αγιασμού.

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί στο σχολικό προαύλιο και με την ολοκλήρωσή του ο  υπεύθυνος ιερέας της ενορίας μας πατήρ Ιωάννης Τράκος θα περάσει από όλες τις σχολικές αίθουσες.

Όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 12.00΄.

Από την Τρίτη 15 ως και την Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου  οι μαθητές θα έρχονται 8.00΄-8.15΄π.μ.και θα σχολάνε  όλοι στις 12.25΄μ.μ.

Ώρα - Ημερομηνία

Monday, 20 Μαϊος 2024