bird
sun

Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Ιεράπετρας βρίσκεται στη Γρα-Λυγιά,  περίπου τέσσερα χιλιόμετρα δυτικά της Ιεράπετρας. Η θέση στην οποία βρίσκεται είναι εξαιρετικά  προνομιακή καθώς  είναι ανάμεσα στον κεντρικό δρόμο και την παραλία, για αυτό και είναι γνωστό και ως «θαλασσινό σχολείο».

Είναι 7/θέσιο οργανικά, αλλά τη σχολική χρονιά 2018-19 λειτουργεί ως 8/θέσιο (δύο τμήματα λειτουργούν στην Α΄ και Δ΄ τάξη). Λειτουργούν επίσης δύο Τμήματα Ολοήμερου (13.15΄ - 16.00΄) και ένα τμήμα Πρωινής Ζώνης (7.00΄- 8.00΄). Επιπλέον λειτουργεί Τμήμα Ένταξης με σκοπό τη βοήθεια  μαθητών  με μαθησιακές δυσκολίες  καθώς και δύο Τάξεις Υποδοχής ΤΥ ΖΕΠ Ι και ΤΥ ΖΕΠ ΙΙ με στόχο την υποστήριξη των μαθητών που δεν έχουν επαρκή γνώση της ελληνικής γλώσσας.

Το σχολείο διαθέτει: αίθουσες διδασκαλίας  (10), εργαστήριο ηλεκτρονικών υπολογιστών, μικρή αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (όπου λειτουργεί η Σχολική Βιβλιοθήκη), μικρή αίθουσα ενισχυτικής διδασκαλίας, γραφείο εκπαιδευτικών και διευθύντριας και κυλικείο.

Βρίσκεται σε μια από τις πιο δυναμικές αγροτικές περιοχές της χώρας και είναι ένα σχολείο με ιδιαιτερότητες τόσο στο μαθητικό δυναμικό όσο και στις συνθήκες της καθημερινής σχολικής πραγματικότητας. Παρόλο που στεγάζεται σε ένα παλιό κτήριο μαθητές κι εκπαιδευτικοί με πολύ μεράκι κι ευχάριστη διάθεση έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μια χαρούμενη ατμόσφαιρα και  μια αίσθηση «θαλασσινής φωλιάς» που κερδίζει τις εντυπώσεις.

Οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στο σχολείο χαρακτηρίζονται από την αγάπη τους για το παιδί και τη μάθηση. Είναι άνθρωποι  που διδάσκουν πρώτα με τη στάση ζωής τους κι έτσι μπορούν να μεταδώσουν πραγματικά γνώσεις και αξίες. Πιστεύουν στη βιωματική /συμμετοχική μάθηση για αυτό και πληθώρα εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δράσεων περιλαμβάνεται στο καθημερινό σχολικό πρόγραμμα.

Βασικός στόχος του σχολείου είναι να έχει χαρακτήρα πιο ανθρώπινο. Να είναι ένα σχολείο που θα σέβεται το παιδί, που θα προάγει την δημιουργικότητα και που θα αποδέχεται τα μέλη του! Που θα δίνει σε όλα τα παιδιά την ίδια ευκαιρία να φτάσουν εκεί που μπορούν και εκεί που θέλουν.

Τι θέλουμε πάνω από όλα να επιτύχουμε στο σχολείο μας; Θα απαντήσουμε με τα λόγια του Γιάννη Σωτηράκου (από τους ιδρυτές του σχολείου Big Bang School στο Λάκωμμα Θεσσαλονίκης). «Όταν μαθαίνεις να οδηγείς δε μαθαίνεις να πηγαίνεις από την Καλαμαριά στον Εύοσμο. Μαθαίνεις να οδηγείς και μετά εσύ διαλέγεις που θα πας. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει το σχολείο. Να δίνει τα εργαλεία με τα οποία το παιδί θα μπορεί να ζει ευτυχισμένο, κάνοντας πράγματα που του αρέσουν και υποδεχούμενο με χαρά κάθε αλλαγή στη ζωή του. Αυτό κάναμε και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε!»

Ώρα - Ημερομηνία

Monday, 20 Μαϊος 2024